Рубрики
МЕНЮ
Денис
Рис є одним з найпопулярніших гарнірів. Прийом його в їжу став настільки буденним, що більшість людей навіть не замислюється про корисні або шкідливі властивості рису. А дарма...
Користь рису - фото: з відкритих джерел
Всього існує понад 20 видів і 150 сортів рису. Їх відрізняють за розміром, способу обробки, а також кольором. За формою і розміром крупу ділять на довгозернистий, середній і круглозернистий. За методом обробки — на шліфований, що не шліфований і пропарений. Колір буває білим, червоним бурим і навіть чорним.
Відзначити можна кілька найпопулярніших його видів: білий і бурий (він же коричневий). На їхньому прикладі ми й розповімо, чим корисний рис, а також про те, як негативно може позначитися на вашому здоров'ї його вживання.
До складу білого рису входять вітаміни групи B, E, PP, містить різні амінокислоти, а також йод, калій, фосфор і інші корисні для організму людини елементи. Важливим фактором для багатьох є калорійність.
У 100 грамах обробленого білого рису міститься близько 130 калорій. Також, споживши цю кількість продукту, організм людини отримає близько 2 грамів білка, 0.5 грама жирів і 25 г вуглеводів. Знання цього буде важливо для тих, хто стежить за своїм харчуванням. Виходячи з усього вищесказаного, ми можемо зробити висновок про те, чим корисний рис.
Білий рис — користь і шкода
Для початку зазначимо корисні властивості рису. Так, білий рис, маючи у себе в складі калій, кальцій і залізо, а також володіючи властивістю вбирати зайву вологу, добре підійде для людей, які схильні до серцево-судинних захворювань, а завдяки вітаміну B і лецитину, також добре впливає і на нервову систему.
Що стосується шкоди білого рису, то як ми вже писали вище, рис може вбирати в себе зайву вологу. З одного боку це добре: наприклад, коли ми говоримо про профілактику серцево-судинних захворювань. З іншого боку, вживання рису може нашкодити тим людям, у яких є проблеми зі шлунково-кишковим трактом, наприклад, запор. В такому випадку його споживання лише погіршить ситуацію. Зловживати даними злаком теж не варто і людям з хворобами нирок. Його частий прийом в їжу може сприяти утворенню каменів, а також закупорки судин.
Бурий рис — користь і шкода
Коричневий (бурий) рис — це той же білий рис, але з відмінністю в попередній обробці. Білий рис шліфують, і при цьому він втрачає багато корисних речовин, тоді як з бурого знімають тільки зовнішню і неїстівну частину. Це дозволяє йому, в порівнянні з "білим побратимом", зберігати більше корисних і смакових якостей.
До складу бурого рису, так само як і до складу білого, входить безліч вітамінів (А, Е, РР) і мінералів (калій, фосфор, кальцій). Однак він має меншу калорійність у порівнянні з білим: (110 проти 130 на 100 грамів продукту), але при цьому більше вмісту білка (7-8 грам замість 2). На відміну від білого сорту, його вуглеводи повільніше вбираються та усувають відчуття голоду на триваліший час.
Бурий рис знижує рівень холестерину в крові, стимулює передачу нервових імпульсів і циркуляцію крові, підтримує рівень цукру в крові на допустимому рівні, прискорює обмін речовин, підтримує імунітет, сприяє відновленню клітин організму, а також очищає печінку від шлаків. І це ще далеко не повний перелік переваг коричневого рису.
Люди, які дотримуються дієт, повинні безсумнівно оцінити такі його якості як низькокалорійна і нейтральний смак. Але, не дивлячись на безліч переваг цього рису, він, так само як і білий, має свої недоліки.
Шкода бурого рису полягає в тому, що при хворобах, пов'язаних зі шлунково-кишковим трактом, через свою оболонки може дратівливо діяти на стінки кишечника. Прийом в їжу рису з маслом у великих кількостях може викликати діарею. Протипоказаннями до вживання, як білого, так і бурого рису, є індивідуальна непереносимість і зневоднення.
В цілому, і білий і бурий рис, безсумнівно, смачний і корисний продукт, який має масу достоїнств. Серед них — легкозасвоювані і гіпоалергенність. Як і будь-який інший продукт, рис слід вживати зі знанням всіх його властивостей і якостей і не зловживати ним.
Цікаві факти про рисі
- вважається, що африканці вирощують рис понад 3000 років;
- з одного насіння рису можна отримати до 3000 зерен;
- рис вирощують практично всюди на планеті. Однак зі зрозумілих причин ви ніколи не знайдете його в Антарктиді;
- в рисі відсутній холестерин і немає натрію;
- в Індії багато хто пов'язує вирощування і збирання рису з богом Лакшмі. Лакшмі асоціюється з процвітанням і багатством;
- за даними FAOSTAT, Китай і Індія в сукупності виробили понад 49% поставок рису у 2018 році;
- згідно з Книгою рекордів Гіннеса, найважчий мішок з рисом важив 556,5 кг. Рекорд було встановлено 22 лютого 2016 року компанією KRBL Limited в Дубаї, ОАЕ.
- археологи можуть датувати його споживання 5000 роком до нашої ери.
Нагадаємо, раніше видання "Коментарі" повідомляло про те, які олія допомагає зміцнити серце і судини, а також про те, чим харчуватися, щоб не було зморшок: 5 продуктів.
Новини