Рубрики
МЕНЮ
Елена Бурдейная
Дослідники з Каліфорнійського університету створили електричний імплантат для лікування депресії, повідомляє ВВС. Відповідні результати описані у журналі Nature Medicine.
Депресивний стан - фото МОЗ України
Щоб допомогти пацієнтці – хворій на депресію 36-річнфій Сарі – їй імплантували у череп невеликий пристрій. Пристрій, розміром з коробку сірників, приєднали до мозку і він посилає імпульси тоді, коли потрібно. Вчені підкреслюють, що рано говорити про 100-відстковий спосіб перемогти депресію. Однак Сарі, яка страждала на тяжку форму цієї хвороби, імплантат дійсно допоміг.
Жінка багато років мала депресію і перепробувала багато методів лікування. Вони тривалий час приймала антидепресанти, також спробувала антисудомну терапію. Операції з вживлення пристрою пацієнтка побоювалась, але наважилась на неї, бо очікувала хоча б якогось полегшення.
Внаслідок депресії її життя було дуже обмеженим. Вона щодня страждала, ледве рухалась, не мала сил ні психологічних, ні фізичних займатись будь якими справами.
Під час операції Сарі просвердлили у черепі невеликі отвори, щоб контакти від пристрою дістались до мозку. Ці контакти повинні вимірювати активність мозку та стимулювати, якщо виникає потреба. Всередині пристрою міститься невеликий генератор імпульсів, який імплантується прямо в кістки черепа. Під час тривалої операції пацієнтка була під наркозом і без свідомості. Після повернення до тями вона миттєво зауважила, що її стан покращився: жінка відчула щось схоже на ейфорію! У неї зникли думки про самогубство, про потворний світ навколо, не було суму і тривоги – депресія зникла.
З часу операції пройшов рік, пацієнтки – здорова, стверджують вчені.
Кетрін Скангос, психіаторка з Каліфорнійського університету, одна з авторок статті у журналі Nature Medicine, пояснила ВВС, як саме діє імплантат. Команда вчених досліджувала невелику ділянку у мозку під назвою "вентральний стріатум". При стимуляції цієї ділянки зникали симптоми депресії. З іншого боку, у мигдалинах мозку фіксується активність, яка свідчила про посилення негативних симптомів хвороби. Пристрій вимірював та оцінював ці сигнали і випускав відповідні імпульси.
Вчені стверджують, що будуть проведені тривалі експерименти, аби перевірити, чи метод дійсно може допомогти більшій кількості людей з депресією. Тим часом докторка Скангос має ще дев'ятьох пацієнтів, яким запропонує новий метод лікування. Вона сподівається, що зможе їм допомогти.
Джонатан Ройзер, професор, експерт з нейрохіругії з Великобританії, коментуючи розробку, сказав, що цей метод швидше за все буде використовуватись для найважчих пацієнтів з невиліковними симптомами. Цілком ймовірно, що у кожного з них будуть індивідуальні точки стимуляції та свої показники погіршення стану. Клінічні випробування покажуть, наскільки перспективний новий метод.
Новини