Рубрики
МЕНЮ
Козаренко Люда
Йога-нідра, фото з відкритих джерел
Цей напрямок йоги не настільки популярний, як інші, але останнім часом прихильників у нього стає все більше.
Що таке йога-нідра?
Щоденні турботи, стреси і негатив вибивають нас з колії. А у стрімкому ритмі життя не завжди знаходиться час і можливість порелаксувати і відновити свій енергетичний баланс. Декому в цьому допомагають заняття йогою, яка поєднує медитації з системою оздоровлюючих фізичних вправ. Однак не кожен готовий практикувати асани, а комусь сісти в позу лотоса не дозволяє здоров’я. Йога-нідра не має ніяких обмежень – ні за фізичними показниками, ні за віком.
Йога-нідра з’явилася ще в 60-й роки минулого сторіччя. Автор "йогічного сну" ("нідра" перекладається як "сон") – відомий йог Сатьянанда Сарасваті.
По
свої суті йога-нідра – медитативна практика, стан свідомості між неспанням і
сном, викликаний керованою медитацією. Це сукупність дихальних технік, тілесних
вправ та роботи зі свідомістю. Мета практики – досягти максимальне
розслаблення, вивільнення енергії, яка зазвичай використовується для мозкової
активності, і спрямування цієї енергії на відновлення життєвих сил.
Як це працює?
Для проведення практики потрібно лягти на рівну поверхню (в ідеалі на підлогу) – на спину, підстеливши килимок, прийняти максимально зручну позу й розслабитися. Можна навіть вкритися ковдрою, якщо так буде комфортніше, а очі прикрити маскою для сну, якщо заважає світло.
Все, що вимагається від практикуючого, – не заснути протягом 30-45 хвилин і слухати установки інструктора, який поступово "переміщає" увагу по тілу з ніг до голови, пропонуючи розслабити ту чи іншу його частину. Далі починається робота з візуалізації: "уявіть, як ваше тіло стає невагомим, і ви піднімаєтесь у повітря", "уявіть, що ви паросток, який пробивається через грунт" або "ви крапля води, яка стікає по віконному склу". Варіантів багато, все залежить від інструктора. Часто практика супроводжується звукотерапією та ароматерапією.
Під час йога-нідри практикуючий періодично ніби провалюється в сон. Саме в короткі моменти вимкнення свідомості і відбувається вивільнення внутрішньої напруги. Це може супроводжуватися виникненням в уяві якихось незвичних образів. Інколи спливають в пам’яті пережиті емоції чи епізоди з минулого.
Практику можна використовувати для того, щоб звільнити мозок від пережитих емоцій, а можна – для постановки намірів-санкальп. Санкальпа – це бажання, установка на майбутнє. Вона має бути дуже лаконічною, чіткою, позитивною (без частки "не"), транслювати те, чого хочете досягти, а не чого позбутися, і звучати не як запит ("хочу кинути палити"), а як ствердження ("я кинув палити").
Йога-нідра ефективніша, якщо цей процес контролює інструктор. Однак не обов’язково займатися нею на групових сеансах. Це можна робити навіть наодинці вдома. Але за однієї умови: практика повинна супроводжуватися голосовими вказівками інструктора, який дає їх дистанційно (онлайн) або в запису (записи сценаріїв можна придбати, варіантів існує дуже багато). Саме ці голосові вказівки скеровують практикуючих до релаксу: мозок реагує на голос, припиняє "перетравлювати" накопичену інформацію, яка крутилася в голові, і дозволяє нервовій системі відпочити.
Що дає йога-нідра
Якщо коротко – розслабляє тіло й мозок.
Якщо деталізувати:
● заспокоює нервову систему, покращує психоемоційний стан;
● підвищує стресостійкість та психологічну адаптивність – неприємності сприймаються значно спокійніше;
● розслабляє м’язи;
● сприяє швидкому відновленню після фізичних навантажень;
● допомагає позбутися негативних думок;
● покращує сон. Дослідження показали, що люди, які замаються йога-нідра, засинають в середньому на 10 хвилин швидше, а рівень їх тривожності знижується майже на 50 відсотків;
● знімає психологічні блоки і тим самим стимулює творчий потенціал;
● поліпшує пам’ять та увагу;
● вчить жити в гармонії з собою;
● загалом поліпшує здоров’я і якість життя.
Позитивний вплив практики на стан людини підтверджують і вчені. Вони виявили, що під час занять йога-нідра у головному мозку збільшується кількість дельта-хвиль, які знижують секрецію кори надниркових залоз, і відповідно – кількість гормону стресу кортизолу. Тож з точки зору медицини йога-нідра щонайменше запобігає порушенням в роботі серцево-судинної системи і виникненню цукрового діабету.
Новини