Рубрики
МЕНЮ
Добжанская Божена
Профілактика раку грудей та боротьба з ним актуальні у всьому світі. Фото з відкритих джерел.
20 жовтня – Всеукраїнський день боротьби з раком молочної залози, а жовтень – місяць, коли в усьому світі порушують таку наболілу тему. Незважаючи на сучасні методи діагностики та лікування, саме ця форма раку є найпоширенішим у світі онкологічним захворюванням.
Якщо ви жінка, то вже знаходитесь у групі ризику — цей цинічний жарт мамологів, на жаль, правда. Від раку грудей не застрахована навіть найздоровіша дівчина, мама, що годує, спортивна дама у віці і всі, кого природа наділила маленьким або великим бюстом. Ми звикли шукати причину всіх бід у сучасній цивілізації, але навіть у давнину, коли з екологією все було гаразд, існував рак молочної залози. Його симптоми та зовнішні прояви описані ще у "Хірургічному папірусі" Імхотепа, який датується приблизно 1600 роком до нашої ери. Американський археолог Едвін Сміт купив його у 1862 році у простого торговця в Луксорі. До рук вчених та перекладачів манускрипт потрапив лише на початку ХХ століття.
Тоді світ пізно дізнався про дослідження єгиптян, сьогодні багато жінок у всьому світі надто пізно, тобто коли рак вже в 3-4 стадії, дізнаються про свій страшний діагноз. Навіть Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) лише 30 років тому, 1993 року, забила на сполох і виділила жовтень як місяць, коли в усіх країнах лікарі, знаменитості, лідери думок нагадують, наскільки небезпечний і цей рак, і байдужість до жіночого здоров'я.
Однак зараз прекрасна половина людства частіше бачить "неінстаграмні" проблеми у зовнішності та тілі, ніж зміни у молочних залозах. Тоді як "золотий стандарт" виявлення раку грудей на ранніх стадіях – це ретельне самообстеження залози у певні дні менструального циклу та мамографія раз на 1-2 роки. Показати, як правильно потрібно робити пальпацію, причому і пахвових лімфовузлів теж, зобов'язаний гінеколог. Він же розповість, що насторожити вас мають навіть такі дрібниці: збільшення чи зменшення розмірів чи симетрії, видима зміна структури шкіри (набряк), колір (почервоніння), а також подразнення, висипання, скоринки, виразки, незначні ерозії в зоні соска чи ареоли. Негайного візиту до фахівця вимагають такі симптоми: виявлення у молочних залозах невеликих ущільнень чи новоутворень; збільшення лімфовузлів у пахвових западинах або над ключицею; не пов'язані з вагітністю або лактацією прозорі або навіть кров'янисті виділення із сосків; якщо ви відчуваєте біль чи дискомфорт в одній (обох) молочних залозах. Не зайвим буде проконсультуватися у мамолога, якщо раніше гінеколог виявив у вас доброякісні утворення, у тому числі і вузлові, та поліпи. У жіночому організмі все взаємозалежне і такі зміни можуть запустити механізм хвороби по ланцюжку – від молочної залози до матки. Можлива і зворотна послідовність, коли проблеми зі здоров'ям молочних залоз можуть вплинути на стан органів малого тазу.
Словом, життєва гігієна молочних залоз важлива так само, як і гігієна зубів. До речі, якщо солодке викликає карієс, то любов до засмаги, особливо топлес, провокує рак. А от якщо ви не одягаєте спідню білизну під одяг і провокуєте чоловіків, робіть це з чистою душею! Дослідження довели, що рак та відсутність підтримки молочних залоз у вигляді бюстгальтера ніяк не взаємопов'язані. Навпаки, це зміцнює м'язи та зв'язковий апарат молочних залоз. Занадто тісний ліфчик, який вибирають, щоб груди здавались пишнішими, теж не призведе до онкології. Хоча буде стискати або травмувати тканини залози, що погано для кровообігу.
Планові візити (раз на рік) до профільних фахівців також є частиною профілактики. З такою ж періодичністю всім без винятку жінкам від 20 до 39 років потрібно робити УЗД молочних залоз та після 35-40 років мамографію. Сьогодні всі ці обстеження в Україні доступні та безкоштовні, причому оснащення поліклінік та лікарень у мегаполісах чи великих районних центрах нічим не поступається найкращим західним клінікам. А Київ, наприклад, навіть перевершує багато міст Європи за кількістю сучасних цифрових мамографів.
Але навіть супертехніка не може вплинути на сумну статистику. Так, найвищі показники раку грудей зафіксовані серед українок віком від 60 років і старше. Хоча частота захворювання значно зростає, починаючи з 30 років. Кожній четвертій українці рак діагностують вже на 3-4 стадії, коли навіть хіміотерапія, опромінення чи гормони не завжди ефективні. Проте рак на першій стадії лікують у 95% жінок, а на другій — у 80%.
Про те, що існують групи генетичного ризику, багато жінок у світі дізналися, коли 10 років тому Анжеліна Джолі зробила мастектомію обох залоз. На жаль, її спадковість по материнській лінії (у мами Джолі теж виявили рак) стала головною причиною операції, а улюблена тітка Деббі Мартін навіть померла від раку грудей у 2013 році. Тому якщо вашій бабусі, тітці, мамі чи сестрі поставили цей діагноз, якщо така хвороба забрала життя когось із них, зробіть генетичну діагностику на мутації генів BRCA1 та BRCA2. Сьогодні це одна з головних причин розвитку раку молочної залози у жінок. До речі, вони становлять серйозну небезпеку і для чоловіків, але у них за статистикою всього 1% раку молочної залози.
До серйозних факторів ризику, що збільшують ймовірність захворіти на рак грудей, лікарі відносять: раннє статеве дозрівання та менструація у дівчаток до 12 років, пізня менопауза у жінок, яка почалася у віці після 55 років, перша вагітність настала після 30 років і старше, відсутність вагітності та пологів взагалі. При цьому ризик захворіти на рак молочної залози після 65-ти років у 5,8 рази вищий, ніж до 65-ти. У "чорному списку" також опинилися: зловживання алкоголем та куріння, гіпертонічна хвороба; цукровий діабет; надмірна вага та ожиріння з індексом маси тіла (ІМТ) 30 і більше; раніше діагностований рак яєчника чи інших органів, гіподинамія та відсутність фізичних навантажень. За статистикою, на всі ці фактори припадає 21% усіх летальних випадків раку грудей.
Підкинули "олії у вогонь" негативних причин і факторів раку грудей начебто нешкідливы гормональны препарати. Йдеться не тільки про безперервне та неконтрольоване застосування гормональних контрацептивів, обраних самостійно в аптеці, але й таку популярну замісну гормональну терапію (ЗГТ) у період менопаузи. За статистикою у жінок, які застосовують гормональні протизаплідні засоби протягом 1 року, ризик захворіти на рак грудей був на 9% вищим, ніж у тих, хто не пив таблетки. Якщо ж гормони "рятували" жінку від вагітності близько 10 років, такий ризик зростав на 38%.
Захоплення жінками ЗГТ у період менопаузи – це взагалі окрема та дуже непроста розмова. За свіжими даними, до ЗГТ вдається понад 12 мільйонів жінок у всьому світі. Клімакс характеризується різким падінням рівня двох природних гормонів – естрогену та прогестерону, що прискорює старіння, утворення зморшок, призводить до припливів жару, зменшення лібідо та різких перепадів настрою.
Здавалося б, чарівну таблетку у вигляді замісної гормональної терапії, що усуває всі симптоми, було знайдено. Але біда в тому, що синтетичні гормони, на відміну від природних, можуть не лише усунути всі небажані симптоми, а й спричинити рак молочних залоз. Так, за даними вчених Оксфордського університету, із 50 жінок, які приймають ЗГТ, у однієї виникне рак грудей. А якщо пацієнтки щодня приймали естрогени протягом 5 років, рак виникав у 8 із 100. Також вони встановили: якщо жінка у менопаузу отримувала ЗГТ, то ймовірність виникнення онкології зберігається протягом 10 років навіть після припинення лікування. Крім того, дослідження розвіяли міф, згідно з яким прийом ЗГТ до 50 років, тобто заздалегідь, зведе ризик раку грудей до нуля. Усього ж за 30 років використання такої терапії з 20 млн випадків захворювання на цей рак 1 мільйон випадків викликаний саме прийомом синтетичних гормонів. Хороша новина: естрогени у вагінальних кремах для місцевого застосування не викликають раку грудей, оскільки не потрапляють у кров.
І насамкінець, на радість всіх жінок, які мріють мати великі силіконові груди, розвіємо ще один міф: імпланти не викликають рак молочних залоз і не підвищують ризик появи пухлини. Та й ходити до лікаря на щорічне планове обстеження з таким супер-бюстом, погодьтеся, набагато приємніше.
Новини