Чому жінки частіше хворіють на хворобу Альцгеймера

Новий фактор ризику розвитку хвороби Альцгеймера, який впливає тільки на жінок.

Хвороба Альцгеймера вражає мільйони людей у всьому світі, однак частіше страждають жінки. Згідно з даними Національної служби здоров'я, в Україні 68% хворих – це жінки. Але чому саме вони схильні до цієї недуги частіше за чоловіків. Нове дослідження вчених проливає світло на цю проблему.

Дослідженні опубліковане в журналі Science Advances вказує на зв’язок між гормональною терапією в менопаузі та ризиком розвитку деменції. Вчені проаналізували дані 146 жінок віком від 51 до 89 років, де половина учасниць раніше проходила гормональну терапію, щоб полегшити симптоми менопаузи, а інша половина не використовувала гормонів.

Мозок усіх жінок сканували за допомогою позитронно-емісійної томографії, щоб оцінити рівень накопичення тау-білка, який вважається одним з основних маркерів хвороби Альцгеймера. Виявилося, що у жінок старших за 70 років, які приймали гормональні препарати після 65 років, спостерігалося значно більше накопичення тау-білка. Найбільш уражені зони мозку відповідають за пам'ять, орієнтацію в просторі та розпізнавання облич.

Однак жінки, які застосовували гормональну терапію в молодшому віці, не показали подібного ризику. Вчені вказують, що ці дані дозволяють припустити, що час початку гормональної терапії має вирішальне значення. Якщо її призначати до 10 років після настання менопаузи, ризик деменції може бути значно нижчим.

Крім гормональних факторів, на розвиток деменції у жінок впливають й інші аспекти:

  • - Вік та тривалість життя - жінки зазвичай живуть довше за чоловіків, а старший вік вважається основним фактором ризику розвитку хвороби Альцгеймера.
  • - Депресія та психічне здоров’я - депресія, яка частіше зустрічається у жінок, також пов'язана з вищим ризиком деменції.
  • - Ускладнення під час вагітності - дослідники припускають, що ускладнення під час вагітності можуть впливати на стан мозку в старшому віці, хоча механізм цього зв’язку ще вивчається.

Раніше портал "Коментарі" повідомляв про те, як прищепити мозку "імунітет" від хвороби Альцгеймера.

Також "Коментарі" писали про п'ять тривожних ознак деменції, які з'являються за роки до встановлення діагнозу.