Як білки допомагають знизити рівень холестерину: корисні продукти для здоров'я

Уникати варто червоного м’яса та оброблених продуктів, оскільки вони містять насичені жири, що підвищують рівень "поганого" холестерину.

Для підтримки здоров'я та збереження м'язової маси важливо споживати достатню кількість білка, але при високому холестерині слід ретельно обирати його джерела. Уникати варто червоного м’яса та оброблених продуктів, оскільки вони містять насичені жири, що підвищують рівень "поганого" холестерину. Краще обирати нежирну рибу, бобові, яйця або горіхи — це допоможе забезпечити баланс білків без шкоди для серця. У статті від Eat This, Not That представлені рослинні джерела білка, які також сприяють зниженню холестерину.

Квасоля

Квасоля є чудовим джерелом рослинного білка з низьким вмістом жиру і добре підтримує відчуття ситості. Завдяки розчинній клітковині вона допомагає знижувати рівень холестерину, що робить її ідеальним продуктом для здоров'я серця. Її можна додавати в супи, салати або подавати як гарнір.

Волоські горіхи

Ці горіхи є відмінним джерелом білка та корисних для серця жирів. Вони є єдиним видом горіхів, багатим альфа-ліноленовою кислотою (ALA), рослинним омега-3. Вживання близько 50 г волоських горіхів щодня може допомогти знизити рівень "поганого" холестерину. Вони ідеально підходять як перекус або додаток до сніданку.

Цільні зерна

На відміну від рафінованих вуглеводів і цукру, які можуть підвищувати холестерин, цільні зерна сприяють його зниженню завдяки високому вмісту клітковини та корисних нутрієнтів. Наприклад, кіноа містить білок, клітковину, корисні вуглеводи та антиоксиданти, що допомагають знижувати рівень "поганого" холестерину та покращують реакцію організму на глюкозу.

Сочевиця

Сочевиця є чудовим джерелом рослинного білка, антиоксидантів і клітковини, що допомагає знижувати рівень холестерину. Її можна додавати в різні страви — соуси, рагу або салати, щоб зробити раціон різноманітним і корисним. Вона швидко насичує і є чудовим варіантом для обіду.

Раніше портал "Коментарі" писав, що Лікарі радять робити аналізи на визначення рівня поганого холестерину людям після 20 років раз на 4-6 років. Особам, які мають зайву вагу, цукровий діабет, серцево-судинні захворювання, хронічні запальні процеси, потрібно перевірятися частіше. Оскільки високий рівень холестерину може мати спадковий фактор, дітей, що знаходяться у групі ризику, варто перевіряти вже з двох років.