Такого ви точно не очікували: стало відомо, чи дійсно спорт продовжує життя
Вчені дослідили, як фізична активність насправді вливає на життя та старіння
Фізична активність може впливати на старіння та тривалість життя, однак її користь не завжди відповідає поширеним уявленням. Дослідження вчених із університету Ювяскюля (Фінляндія) показало, що регулярні фізичні навантаження пов’язані зі зниженням ризику смертності, проте надмірна активність не дає додаткових переваг.
Зокрема, у масштабному аналізі взяли участь 22 750 фінських близнюків, народжених до 1958 року. Протягом 45 років дослідники збирали дані про їхню фізичну активність (у 1975, 1981 та 1990 роках), а рівень смертності відстежували до 2020 року. Учасників розподілили на чотири групи: малорухливих, помірно активних, середньоактивних і дуже активних.
Результати показали, що люди з помірною активністю мали на 7% нижчий ризик передчасної смерті порівняно з малорухливими. Водночас подальше збільшення фізичного навантаження не призводило до суттєвого продовження життя. Ба більше, у довгостроковій перспективі ті, хто активно займався спортом, не мали значної переваги в тривалості життя над малорухливими людьми.
Попри рекомендації ВООЗ щодо 150–300 хвилин фізичної активності на тиждень із помірною інтенсивністю або 75–150 хвилин інтенсивних тренувань, дослідження не виявило зв’язку між їх дотриманням і зниженням ризику серцево-судинних захворювань чи смертності.
Додатковий аналіз показав, що взаємозв’язок між фізичною активністю та біологічним старінням має U-подібну форму: найбільше ознак старіння спостерігалося у малорухливих людей і тих, хто надмірно навантажував себе вправами. Крім того, такі фактори, як куріння та вживання алкоголю, значно більше впливали на цей процес.
Науковці наголошують, що хоча фізична активність залишається важливим чинником здорового способу життя, її вплив на довголіття потребує подальших досліджень.
Нагадаємо, портал "Коментарі" розповідав про те, як знизити ризик передчасної смерті.