Всі люди, які доживають до 110 років мають одну спільну рису: дослідження
Учені виявили, хто найчастіше стає довгожителями і чому
Якщо вам пощастить дожити до 110 років, то, найімовірніше, опинитеся серед переважно жінок. Нові дослідження свідчать: саме жінки мають значно вищі шанси не лише досягти 100-річного рубежу, а й стати так званими "супердовгожителями".
У 2023 році дослідники з Медичного кампусу Бостонського університету повідомили: серед сторічних лише 15% становлять чоловіки, тоді як жінки — цілих 85%. А серед тих, кому виповнилося 110 і більше, частка жінок може сягати 90%.
Чому ж жінки живуть довше? Остаточної відповіді немає, але науковці висувають низку гіпотез. Одне з провідних пояснень — біологічне явище під назвою антагоністична плейотропія. Воно стосується процесів, які на початку життя дають переваги, але з віком перетворюються на ризики. У чоловіків це насамперед пов’язано з гормоном тестостероном.
Тестостерон допомагає зміцнювати м’язи й кістки, сприяє утворенню еритроцитів. Але в старшому віці цей гормон може підвищити ризик утворення тромбів, серцево-судинних хвороб, інсульту та легеневої емболії. Це лише один приклад того, як "корисне" в молодості може стати шкідливим у старості.
Крім того, вчені вважають, що жінки краще справляються з хворобами та віковими змінами. Із самого початку чоловіки й жінки мають різну генетичну базу: чоловіки — одну Х- та одну Y-хромосому, а жінки — дві Х-хромосоми. Учені Гарварду зазначають: Y-хромосома схильніша до мутацій, що може знижувати стійкість чоловіків до певних хвороб.
Втім, не все так однозначно: інше масштабне дослідження засвідчило, що хоча жінки живуть довше, вони частіше страждають від хронічних нефатальних проблем — зокрема, з опорно-руховим апаратом, головним болем і ментальним здоров’ям.
Попри всі біологічні чинники, велике значення має спосіб життя. Так, дослідження австралійських науковців із Університету Гріффіта показало: американці віком понад 40 років можуть продовжити своє життя на 5 років, якщо будуть настільки ж активними, як найрухливіші 25% населення.
"Фізична активність має неймовірну силу — вона може більше ніж удвічі знизити ризик смерті", — наголосив професор Леннерт Веерман. Він додав, що інвестиції в розвиток пішохідних і велодружніх міст, а також у зручний громадський транспорт, можуть не лише покращити здоров’я нації, а й знизити навантаження на медичну систему.
Нагадаємо, портал "Коментарі" розповідав, що померла найстаріша у світі жінка.