Все про бронхіт: симптоми і лікування
Лікарі використовують два підходи в лікуванні гострого бронхіту
На даний момент серед українського населення як ніколи поширені респіраторні захворювання, це обґрунтовують щорічним погіршенням екологічної ситуації в країні і можливо, вони частково мають рацію. Недавня статистика показала, що від респіраторних захворювань щороку страждають до 670 тисяч осіб, в основному пов'язаних з будь-яким з нас відомих видами грипу. Також наведені деякі відомості про захворюваність на хронічний або ж гострий бронхіт серед дорослого населення України: гострий бронхіт найчастіше зустрічається у чоловіків середнього віку, приблизно до сорока років, причому щорічно уражається близько 5% всього населення країни і близько 80% випадків спостерігаються в осінню або ж зимову пору року. Хронічний же бронхіт або, як заведено називати цю хворобу в медичному колі, хронічна обструктивна хвороба легень є однією з головних причин смерті в 2019 році, в цей рік ця хвороба забрала життя майже 3,5 мільйона осіб у всьому світі.
Форми бронхіту
Як вже було сказано раніше, існує дві форми бронхіту: гострий і хронічний (обструктивний), вони мають загальні першопричини виникнення і процес протікання хвороби. Це хвороби запального характеру, які вражають слизову оболонку нижніх дихальних шляхів і мають ряд неприємних симптомів, в першу чергу: затяжний кашель і різні дихальні порушення.
Симптоми
Дана хвороба має певну симптоматику і протікає в такий спосіб - початковим і найбільш упізнаваним симптомом є кашель, який з сухого і непродуктивного поступово переходить у вологий з виділенням великої кількості мокротиння. Механізм розвитку виражений в поступовому патологічному набряку внутрішньої слизової оболонки бронх, а іноді і верхніх дихальних шляхів. Прийнято розрізняти кілька причин виникнення бронхіту: інфекційне ураження, вплив зовнішніх факторів і вплив внутрішніх факторів. При інфекційній природі виникнення збудниками виступають різні віруси, бактерії та грибкові інфекції. До внутрішніх факторів можна віднести різні алергічні реакції організму на речовини із зовні або ж хронічні порушення запального характеру у верхніх дихальних шляхах, а саме в носі, глотці і ротовій порожнині.
Крім кашлю для бронхіту характерні також: дискомфорт і відчуття болю в грудній порожнині, свистячі звуки при диханні, хрипи, задишка при фізичних навантаженнях, посилене виділення поту, підвищена температура тіла (зазвичай близько 38-39 градусів).
Однак, незважаючи на те що обидві форми бронхіту мають загальну симптоматику і механізм протікання їх лікування має певні відмінності. Що ж, давайте все розберемо по черзі.
Як же швидко вилікувати гострий бронхіт
Лікарі використовують два підходи в лікуванні гострого бронхіту - симптоматичне лікування та інгаляційні процедури. Відразу варто згадати про те, що більшість пацієнтів потребує саме симптоматичного лікування бронхіту, яке в основному зводиться до вживання великої кількості води та прийняття парацетамолу. Застосовуються також різні інгаляційні бета-агоністи. Дані методи є досить дієвими, однак якщо ви є прихильниками народного лікування, нам є що вам розповісти. Першими необхідними заходами в лікуванні гострого бронхіту повинні стати постільний режим і наявність великої кількості пиття. Багатьма фахівцями народного лікування при бронхітах рекомендується використання соснової смоли і "грудного збору", прийняття чаю з малиновими гілочками або варенням, а також з медом і липовим цвітом і розтирання нагрітим камфорним маслом. Чистої "живицею", тобто сосновою або кедровою смолою необхідно виробляти втирання в уражену область, а потім необхідно зробити спеціальний компрес з бальзаму.
Лікування хронічного бронхіту
На жаль, ХОХЛ (хронічна обструктивна хвороба легень) не піддається лікуванню, але лікування на ранніх стадіях дозволить пом'якшити подальші симптоми і знизити ризик загострень. Заходами для полегшення симптомів є: відмова від куріння, регулярні фізичні навантаження і фізична активність, своєчасна вакцинація проти COVID-19, пневмонії та грипу. Також пацієнтам, що страждають на ХОХЛ призначаються інгаляційні препарати з різними механізмами дії, деякі з них ми вже згадували раніше. Іноді для зниження запалення тканин легенів в комбінації з цими препаратами призначаються інгаляційні кортикостероїди.