Чому чухатися приємно, але дерматологи категорично не рекомендують це робити

Науковці дослідили, чому не варто чухатися, навіть якщо дуже хочеться

Алергічний контактний дерматит та інші поширені шкірні захворювання часто супроводжуються сверблячими висипаннями. Стримати бажання почухати уражену ділянку буває складно, проте це може лише посилити запалення та погіршити симптоми, пише журнал Science.

Саме тому науковці зацікавилися питанням: якщо розчісування шкодить шкірі, чому воно приносить задоволення. Ця загадка підштовхнула групу дерматологів із Петербурзького університету (США) до проведення експериментів на лабораторних мишах.

Повідомляється, що дослідники викликали у гризунів симптоми, схожі на дерматит, застосовуючи алергени на шкіру вух. Частина мишей не відчувала свербіж через відключені "нейрони свербіння". У результаті у тварин, які активно чухали подразнені місця, фіксувалися сильніші набряки та підвищення рівня нейтрофілів – клітин, що беруть участь у запальних процесах. У тих, хто не відчував свербіж або не міг чесатися через спеціальні комірці, запалення було менш вираженим.

Виявилося, що при розчісуванні відбувається вивільнення речовини П – нейропептиду, який активує імунні клітини, що реагують на алергени. Таким чином, розчісування запускає запальні процеси одразу двома шляхами.

Втім, як встановили науковці, попри негативний вплив на запалення, чесання сприяє зниженню рівня золотистого стафілокока (Staphylococcus aureus) – бактерії, яка часто викликає шкірні інфекції.

Разом з тим, науковці зазначають, що при хронічному свербежі шкода від пошкодження шкіри значно перевищує потенційну користь. Вони планують використати ці дані для розробки нових методів лікування дерматиту та інших запальних шкірних захворювань.

Нагадаємо, портал "Коментарі" розповідав про симптоми хвороби Альцгеймера.