Термінове попередження ВООЗ через хворобу чикунгунья: яка загроза нависла над людством

Вірусне захворювання чикунгунья загрожує перерости у нову глобальну епідемію.

Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) випустила термінове попередження про реальну загрозу масштабної глобальної епідемії вірусу чикунгунья. Представники ВООЗ заявляють, що спостерігають тривожні ознаки, які ідентичні тим, що передували значному спалаху хвороби два десятиліття тому.

Чикунгунья - це вірусне захворювання, що передається через укуси комарів. Його основними симптомами є висока лихоманка та сильний, виснажливий біль у суглобах, який часто призводить до тривалої інвалідності. Хоча рівень смертності оцінюється менш ніж у один відсоток, при мільйонах можливих випадків, ця цифра може спричинити тисячі смертей.

Діана Рохас Альварес з ВООЗ під час брифінгу в Женеві зауважила, що чикунгунья не є широко відомою хворобою, але її виявили та передавали у 119 країнах, що наражає на небезпеку загалом 5,6 мільярда людей. Також хворобу раніше виявляли в Україні.

Альварес нагадала, що у 2004-2005 роках світ вже пережив масштабну епідемію чикунгуньї, яка почалася на островах Індійського океану, а потім поширилася по всьому світу, вразивши майже півмільйона людей.

За даними ВООЗ, з початку 2025 року серйозні спалахи захворювання спостерігаються на Реюньйоні, Майотті та Маврикії. Лише на острові Реюньйон вірус міг вразити близько третини населення. Як і двадцять років тому, вірус починає поширюватися на сусідні регіони. Надходять повідомлення про випадки передачі з Мадагаскару, Сомалі та Кенії. Крім того, ВООЗ фіксує випадки епідемічного рівня в Південній Азії.

Навіть Європа не залишається осторонь. Вже підтверджено випадки передачі вірусу у Франції та підозра на чикунгунью в Італії.

"Оскільки ми бачимо схеми передачі, ідентичні тим, що спостерігалися після 2004 року, ми закликаємо до термінових дій, щоб запобігти повторенню історії", – наголосила Рохас Альварес.

Ситуацію ускладнює те, що симптоми чикунгуньї схожі на симптоми лихоманки денге та вірусної інфекції Зіка. Це може значно ускладнити діагностику та затримати своєчасне реагування систем охорони здоров'я. Саме тому ВООЗ завчасно б'є на сполох, щоб країни встигли посилити спостереження, діагностику та загальну епідеміологічну готовність. У регіонах, де населення має низький або відсутній імунітет, вірус може викликати надзвичайно швидкі хвилі захворювання, вражаючи до трьох чвертей мешканців.

ВООЗ закликає до негайного посилення профілактичних заходів як на індивідуальному, так і на громадському рівнях.

"Ми б’ємо на сполох, щоб країни могли підготуватися заздалегідь - виявляти, зміцнювати критичні можливості та уникати дуже великих епідемій", - підсумувала Діана Рохас Альварес.

Раніше портал "Коментарі" повідомляв, що Росію охопила небезпечна хвороба, де кожен десятий хворий гине, а кожен п'ятий отримує інвалідність.

Також "Коментарі" писали, що у ВООЗ назвали кількість життів, які врятувала вакцина від коронавірусу.